تبلیغات
همه چیز درمورد فوتبال - راز جوانی "رائول گونسالس" كشف ش

چهارشنبه 30 آبان 1386 - 10:11 ق.ظ


 نظر می‌رسید رائول گونسالس، مهاجم سی ساله‌ی رئال مادرید به پایان خط رسیده است. ظاهرا سرگروه رئال مادرید پس از 13 سال بازی به پایان دوران فعالیت خود رسیده بود. اما همه چیز به ناگهان عوض شده است.

این اسپانیایی كه روزگاری از بهترین‌های فوتبال دنیا بود زمانی تنها سایه‌ای از روزهای خوب خود نشان می‌داد. كار به جایی رسید كه لوئیس آراگونس، سرمربی تیم ملی اسپانیا این مهاجم را پس از 102 بازی ملی از جمع ماتادورها كنار گذاشت. او در رئال مادرید هم آن چنان بی‌اثر بازی می‌كرد كه روزنامه‌ها با كنایه درباره‌ی او نوشتند مادریدی‌ها تنها با 10 بازیكن بازی می‌كنند.

اما اكنون همه چیز رنگ دیگری به خود گرفته است. او همراه با روبینیو و رود فان نیستلروی نقشی پررنگ در خط حمله‌ی رئال دارد و همانند روزهای اوج خود گلزنی می‌كند. رائول از ابتدای فصل جاری 8 بار برای كهكشانی‌ها گلزنی كرده است، 6 بار در لالیگا و دو بار در لیگ قهرمانان اروپا اما به راستی چه اتفاقی افتاده است؟

رسانه‌های اسپانیا معتقد هستند، راز جوانی شگفت‌انگیز دوباره‌ی كاپیتان رئال را كشف كرده‌اند. روزنامه‌ی ABC اسپانیا در این باره نوشت:« رئال در اتاقی اسرار آمیز می‌خوابد.»

به نوشته‌ی این روزنامه رائول شب‌ها در اتاقی به سر می‌برد كه از نظر آب و هوایی در شرایط مشابه مناطقی است كه از ارتفاع 2 تا 3 هزار متری برخوردار هستند.

به این ترتیب او هر شب در شرایطی همانند حضور در كوهستان به سر می‌برد. بدون این كه نیازی به بستن چمدان سفر باشد! همین كار باعث تحول عظیم در این بازیكن شده است.

این اتفاق كشف جدیدی نیست. دوچرخه سوارها، ورزشكاران رشته سه گانه و یا دوندگان ماراتن از مدت‌ها پیش از این شیوه استفاده می‌كنند.

یان اولریش، وچرخه‌سوار پیشین زمانی كه هنوز با اتهام دوپینگ روبرو نبود، از این شیوه استفاده می‌كرد. این اتاق‌ها بر اساس این ایده است كه می‌گوید:« زندگی در ارتفاع، تمرین در مناطق پست و كم و ارتفاع.»

شیوه كار این اتاق به این گونه است كه اكسیژن هوای آنجا كم است. با این روش گلبول‌های قرمز خون افزایش می‌یابد و این باعث می‌شود تا در جریان مسابقه‌ها اكسیژن سریع‌تر به عضلات برسد و عضلات دیرتر احساس خستگی كنند.

در بین بازیكنان فوتبال استفاده از این اتاق ویژه چندان گسترش نیافته است. رائول را می‌توان پیشگام این جنبش در فوتبال دانست. رئال مادرید در پی به كارگیری این شیوه برای تمام بازیكنان خود است. كهكشانی‌ها البته به دلیل هزینه‌های بالا به این شیوه نگاهی جدی ندارند. هزینه هر اتاق 20000 یورو تخمین زده می‌شود.

در عین حال پزشكان هم باید به این بازیكنان نظارت داشته باشند.

آژانس جهانی ضد دوپینگ استفاده از این شیوه را بر خلاف مقررات ندانست. بر خلاف اسپانیا در ایتالیا و فرانسه این شیوه ممنوع می‌با


[ | دیدگاه ها : دیدگاه ]

[شهاب قائم مقامی | لینک ]
نوشته های پیشین ...